Tedavi için İzmir’e gelen ve yaklaşık bir yıl süren tedavileri boyunca İzmir’de kalan kanser hastası çocuklara ev açan İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği, Bayraklı’da dört yeni evi hizmete sundu. Böylelikle toplam ev sayısı 13’e yükseldi.

Kanserli çocuklar ve ailelerinin 6 ila 15 ay arasında değişen tedavi süreleri boyunca bu evlerde ücretsiz konakladığı belirtildi. Evlerin tamamı hasta çocuklar için hijyen kurallarına uygun şekilde donatılmış durumda. Ayrıca ailelerin gıda, elektrik, su, doğalgaz, temizlik giderleri de tedavileri süresince dernek tarafından karşılanıyor.

detail-photo-fancybox-0

Kanser hastası çocukların yanında olmak üzere 2004 yılında kurulan İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği 4 yeni evi hizmete açarken, çok sayıda bağışçı ve gönüllülerin katkıları ile Osmangazi’de edinilip tüm tadilat ve donanım işlemleri tamamlanan evler, Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kırgızistan’dan tedavi için İzmir’e gelen 4 aileye yuva olacak.

Derneğin İzmir’in çeşitli semtlerinde toplam 13 evi bulunuyor. Bu evlerde 23 aile kanser tedavisi gören çocuklarıyla birlikte konaklıyor. Altı ila 15 ay arasında değişen tedavi süreleri boyunca ailelerin tüm barınma giderleri dernek tarafından karşılanıyor. Her bir evin gönüllü bir sorumlusu bulunuyor ve acil durumlarda aileleri hastaneye ulaştırmaktan evin tamirat işlemlerine kadar tüm ihtiyaçlarında yanlarında yer alıyorlar.

detail-photo-fancybox-1

İzmir’de tedavi olan depremzedeler de var

İzmir Hasta Çocuk Evleri’nde konaklayan aileler arasında tedavisine İzmir’de devam eden depremzedeler de bulunuyor.

Osmangazi’de hizmete giren dört yeni evde Van, Kırgızistan ve Mersin’den gelen aileler konaklayacak. Yeni evlerin açılış töreni bağışçılar, gönüllüler ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

detail-photo-fancybox-2

Törende konuşan İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği Başkanı Sevil Ozan, şu açıklamayı yaptı:

“Kuruluşundan bu yana, 19 yılda bini aşkın aileye hizmet veren derneğimiz, gönüllü ve bağışçılarımız sayesinde kanserli çocuklara umut olmayı sürdürüyor. Onlar bu ağır hastalıkla mücadele ederken bir yandan da yoksullukla mücadele etmesinler istiyoruz. Bir küçük tüpün etrafında hastane bahçesinde beklemesinler, sıcak bir yuvaları olsun ve aile bütünlükleri korunsun istiyoruz. Bilmedikleri bir şehirde, kalacak yerleri ve uzanacak elleri olmadan, sıfır moralle iyileşmeleri ne kadar zorsa, onlara bu alt yapıyı sağlayarak ve zaman zaman örneğin kemoterapiden ötürü yitirdikleri saçlarını perukla yerine koymak gibi jestlerde bulunarak iyileşmelerinin bir o kadar kolay hale geldiğini görüyoruz, yaşıyoruz. Daha fazla aileye umut olmak için daha fazla gönüllü ve bağışçının katkısına ihtiyacımız var.

Osmangazi’de hizmete açılan 4 yeni evin bağışçıları ise şu isimler oldu:

“Arif Başdek, Batılı, Belgin Usanmaz Egeli, Büşra Mesudiyeli, Cavidan Ösen, CMS Jant, Dr. Gülhan Bozoklu, Dr. Şule Yorulmaz, Ercan Bilginoğulları, Güler-Hüseyin Karayelli, İzmir Galen Lions Kulübü, Kudret Karakayacık, Özel Piri Reis Okulları Okul Aile Birlikleri”